Festiwal zamknięty w Hali Ludowej - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 409 (997)

Największą gwiazdą VII FPR w 1971 r. był Muslim Magomajew, który porwał publiczność Największą gwiazdą VII FPR w 1971 r. był Muslim Magomajew, który porwał publiczność Zdjęcia Czesław Łuniewicz/zbiory Archiwum Państwowego w ZG
Na Festiwalu Piosenki Radzieckiej występowała cała plejada gwiazd - polskich i radzieckich. Kojarzy się on z zielonogórskim amfiteatrem. Jednak 50 lat temu jego główną sceną była Hala Ludowa. Festiwalowe zdjęcia będzie można zobaczyć na wystawie w Archiwum Państwowym.

 

- Czyżniewski! Koniecznie napisz prawdę: tydzień temu to ja umyłam patelnię, a ty sobie poszedłeś. Nawet Luna to może potwierdzić - moja żona na świadka przywołała psa, należącego do młodszej gałęzi rodu Czyżniewskich. Sunia ostatnio lubi wyć i często u nas urzęduje. Po COVID nie lubi sama siedzieć w domu.

Zdjęcia Czesław Łuniewicz/zbiory Archiwum Państwowego w ZG - Krystyna Loska i Wacław Przybylski zapowiadali koncerty VII FPR w 1971 r.

- Mnie festiwal kojarzy się głównie z amfiteatrem - moja żona z zainteresowaniem przegląda festiwalowe zdjęcia. Część z nich będzie pokazywana w Archiwum Państwowym podczas Międzynarodowego Dnia Archiwów, 11 i 12 czerwca (przyszły piątek i sobota).

- Organizujemy wystawę pt. Zielona Góra Festiwali, poświeconą festiwalom odbywającym się w naszym mieście: piosenki radzieckiej, folkloru i teatrów amatorskich. W piątek będziemy pokazywać filmy - mówi Maciej Mamet z archiwum.

Zdjęcia Czesław Łuniewicz/zbiory Archiwum Państwowego w ZG - VIII Festiwal w 1972 r. Transmisję telewizyjną realizowano przy pomocy czterech kamer.

My dziś zajmiemy się tylko niewielkim fragmencikiem festiwalowej historii - jego siódmą i ósmą edycją, w 1971 i 1972 r. Ostatnimi edycjami przed wielką zmianą, czyli przenosinami do wybudowanego w 1973 r. amfiteatru.

Epoka zielonogórskich festiwali rozpoczęła się w 1962 r. Wtedy w mieście zorganizowano ogólnopolski finał I Konkursu Piosenki Radzieckiej. Przesłuchania kwalifikacyjne odbywały się w kinie Newa (w budynku była siedziba głównego organizatora - Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej TPPR). Natomiast koncert finałowy zorganizowano w Hali Ludowej. To była wówczas największa sala widowiskowa w mieście. Konkursy zorganizowano trzy, w latach 1962-1964. Ich najbardziej znaną laureatką była Zdzisława Sośnicka.

W 1965 r. ranga wydarzenia wzrosła, a konkurs przemianowano na Festiwal Piosenki Radzieckiej. Występowali na nim amatorzy z całej Polski, a obok nich ówczesne największe gwiazdy polskiej i radzieckiej estrady. Otoczenie było równie znakomite, np. reżyserem VI Festiwalu w 1970 r. był Jerzy Hoffman, który wówczas, po sukcesie „Pana Wołodyjowskiego”, szykował się do kręcenia „Potopu”.

Rok później festiwal reżyserował Janusz Rzeszewski. Scenografie przygotował Marian Szpakowski, który na scenie zamontował zdjęcia przedstawiające Zieloną Górę. W środku śródmieście, a po bokach nowe osiedla mieszkaniowe, m.in. wieżowce przy ówczesnej ul. Dzierżyńskiego (dzisiaj Władysława IV).

Zdjęcia Czesław Łuniewicz/zbiory Archiwum Państwowego w ZG - Największą gwiazdą VII FPR w 1971 r. był Muslim Magomajew, który porwał publiczność

Na scenie największą gwiazdą był piosenkarz z Azerbejdżanu - Muslim Magomajew. Najpierw zaśpiewał w Hali Ludowej, później w teatrze. Publiczność szalała.

- Myślę, że jego występ na festiwalu w 1971 r.  należał do największych wydarzeń w 23-letnich dziejach - pisała Halina Ańska w 1985 r. - W dalszych latach były jeszcze dwa takie wydarzenia: występ Żanny Biczewskiej i Ałły Pugaczowej.

Muzykom przygrywała orkiestra pod dyrekcją Stefana Rachonia, a koncerty transmitowała TVP. Rok później, podczas ostatniej edycji w Hali Ludowej, na koncercie gwiazd wystąpili m.in. Anna German, Bernard Ładysz i Trubadurzy.

W latach późniejszych na festiwalu gościli: Maryla Rodowicz, Czesław Niemen, Zbigniew Wodecki, Irena Jarocka, Krzysztof Krawczyk. Irena Santor, Mieczysław Fogg, Danuta Rinn, Czerwone Gitary.

Z racji wydźwięku festiwali, propozycji występu w Zielonej Górze trudno było odmówić.

Zdjęcia Czesław Łuniewicz/zbiory Archiwum Państwowego w ZG - VIII FPR w 1972. Na scenie występują Trubadurzy z solistką Haliną Żytkowiak, pierwszy z lewej Krzysztof Krawczyk, który później występował na festiwalu jako solista.

 

Tomasz Czyżniewski
Codziennie nowe opowieści i zdjęcia
Fb.com/czyzniewski.tomasz

 

 

kwiecień 05, 2024

Telewizor i zalew podarunkiem na XX-lecie - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 548 (1.138)

Zastanawialiście się może, ile lat ma kąpielisko przy ul. Botanicznej…
marzec 29, 2024

Basen gdzieś tam hen za miastem - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 547 (1.137)

Przepis na zielonogórski basen był prosty - znajdujesz strumyk, kopiesz…
marzec 01, 2024

Dworzec PKS budujemy przy dworcu PKP - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 543 (1.133)

To była epokowa zmiana - 22 lipca 1963 r. pierwsze…
luty 09, 2024

To było zagłębie winiarskich skarbów - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 540 (1.130)

Winnice, piwnice, domki winiarza i Wielki Nabot, promenada spacerowa i…
luty 02, 2024

W poszukiwaniu wesołego miasteczka - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 539 (1.129)

Nic na to nie poradzę - karuzele łańcuchowe źle mi…

Jak ulicę Józefa Bema burzono i przebudowano - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 550 (1.140)

To był chyba jedyny taki przypadek w Zielonej Górze - dom, wokół którego ze wszystkich…

W wielkie upały tłum na kąpielisku w Ochli - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 549 (1.139)

Latem 1971 r. w Zielonej Górze panowały niemiłosierne upały - pisała „Gazeta Zielonogórska” z 7…

Tak powstawał wiadukt na ul. Zjednoczenia - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 546 (1.136)

Powstał w 1978 r., wytrzymał nieco ponad 40 lat i stał się niebezpieczny dla kierowców.…

Na Kupieckiej wyrosną drzewa i jest bruk - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 545 (1.135)

Kostka z polbruku, warstwa asfaltu, nawierzchnia z bruku i… kolejna warstwa bruku - to wszystko…

Budujemy nowy stadion - 70 lat temu - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 544 (1.134)

Ten stadion powstawał dwa razy - 110 lat temu i 70 lat temu. W tym…

Rok 1962 - Zielona Góra jest zielona - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 542 (1.132)

To nie ja teraz wymyśliłem, to redaktorzy „Gazety Zielonogórskiej”! Tak przed 62 laty opisywali nasze…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.