Poszerzamy chodniki kosztem drzew i ogródków - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 478 (1067)

Chodnik w okolicach siedziby redakcji „Łącznika Zielonogórskiego” - widok przedwojenny od strony teatru Chodnik w okolicach siedziby redakcji „Łącznika Zielonogórskiego” - widok przedwojenny od strony teatru Ze zbiorów prywatnych
To była najpiękniejsza ulica w mieście. W przydomowych ogródkach pełno było zieleni - zgodnie wspominali pionierzy, którzy w latach 40. XX wieku osiedlili się w Zielonej Górze. Na pierwszych osadnikach ogromne wrażenie robiły kwitnące magnolie. Szli z dworca do centrum przez szpaler kwiatów.

 

Ze zbiorów Sławomira Ronowicza. Ozdobne płoty ciągnęły się wzdłuż całej ulicy - ogrodzenie przed dzisiejszym przedszkolem nr 3 im. Misia Uszatka

- Czyżniewski! Przy mojej ul. Batorego, gdzie jak wiesz się wychowałam, do dzisiaj rośnie przepiękna magnolia. Kiedy przejeżdżamy pod torami kolejowymi, zawsze na nią spoglądam. Gdy kwitnie, wygląda urzekająco - moja żona natychmiast podchwyciła temat. Wspomniała o jednym drzewie posadzonym tuż przy torach kolejowych i wiadukcie, a wzdłuż al. Niepodległości rosło ich o wiele więcej. W przydomowych ogrodach, odgrodzonych od ulicy kutymi, żeliwnymi płotami. Musiało być elegancko, bo płoty stały przed pięknymi willami bogatych zielonogórzan.

 

Ze zbiorów Sławomira Ronowicza. Bahnhofstrasse (dzisiaj al. Niepodległości) na wysokości muzeum

Na przełomie XIX i XX wieku tak się budowało. Był dom, nawet niewielki teren zielony obsadzony krzewami lub drzewami i płot odgradzający posiadłość od chodnika i ulicy. Tak było również w Grünbergu. Przedwojenną Bahnhofstrasse wytyczono tuż po doprowadzeniu do miasta linii kolejowej w 1871 r. Okazała się świetną lokalizacją dla domów zamożnych, miejskich elit.

Na początku lata 1947 r. taką ulicę zobaczył Henryk Ankiewicz Andabata, który do miasta przyjechał na rowerze z myślą o zdobyciu zawodu. - Może to był czerwiec, a może lipiec albo sierpień. Dobrze pamiętam, że było bardzo ciepło, że aleję gen. Stalina zobaczyłem bardzo późnym popołudniem - pisał w „Przechadzkach zielonogórskich”. - Nie jest wykluczone, że wrażenie nadchodzącego wieczoru powodowała ciemna zieleń drzew i przylegające do budynków bujne przydomowe ogródki.

Wspominał, że późniejsza likwidacja ogródków, chociaż konieczna z punktu widzenia wygody pieszych, odebrała jej niepowtarzalny charakter.

Nastąpiło to w 1954 r. Władze miasta uznały, że na al. Stalina, bo tak wówczas nazywała się al. Niepodległości, jest za ciasno. Nie z powodu wzmożonego ruchu samochodów. Ich wtedy było bardzo mało, a komunikacja miejska ruszyła na początku lipca. Wycinano zieleń, by zrobić miejsce dla… pieszych.

Cóż to, wyrąb lasu? - pytała „Gazeta Zielonogórska” w wydaniu z 23 września 1954 r., publikując zdjęcie rozrytej ulicy i powycinanych drzew. Redaktorzy zaraz odpowiadali na zadane pytanie. - Nie, to ulica Stalina. Aby poszerzyć chodnik, trzeba było wyrwać z korzeniami niejedno stare drzewo. Mimo, że jest to praca żmudna i bardzo ciężka, robotnicy MPGK spisują się dzielnie. Na miejsce wyciętych drzew i usuniętych płotów, które dotychczas niepotrzebnie zwężały ulicę i kryły w cieniu piękne domy, nakłada się płyty chodnikowe - pisała „GZ”.

Fot Zbigniew Rajche. Chodnik w okolicach siedziby redakcji „Łącznika Zielonogórskiego” - widok powojenny od strony muzeum

Gazeta kilka razy zamieszczała notki i zdjęcia z przebudowy ulicy, chwaląc pomysł: - Dzięki trosce Prezydium Miejskiej Rady Narodowej o wygodę mieszkańców miasta poszerzony został chodnik przy ul. Stalina - pisano w innym wydaniu.

Mnie pięknych ogrodów i płotów po prostu żal.

 

Tomasz Czyżniewski
Codziennie nowe opowieści i zdjęcia
Fb.com/czyzniewski.tomasz

 
październik 21, 2022

Zaglądamy do młyna burmistrza Semmlera - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 476 (1065)

Pomyśleć, że zabudowania starego młyna w Dolinie Luizy były tam…
lipiec 29, 2022

Z panią Anną wieczorem wędrujemy świętować - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 464 (1053)

To była wielka wyprawa – zabrałem żonę na wieczorną wędrówkę…
czerwiec 24, 2022

Toncoloriusz w świecie starych telewizorów - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 459 (1048)

Mamy go! 63. Bachusik zagościł na ścianie domu przy Starym…
grudzień 17, 2021

Rzeźników ci było u nas pod dostatkiem - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 433 (1021)

Lubię takie miejsca, które kultywują ponad stuletnia tradycję - zmieniają…
listopad 26, 2021

Schody na plac, fontanny i domki góralskie - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 430 (1018)

To miał być ciąg spacerowy z pl. Słowiańskiego pod filharmonię,…

Jak kiedyś milicja i gazeta z chuliganami walczyły - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 482 (1071)

- Cóż takiego grają w teatrze? - mógł zastanawiać się przechodzień, widząc tłum przed wejściem…

Kiedyś w mieście paliliśmy też węglem brunatnym - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 481 (1070)

Różnie z tym węglem kamiennym bywało i gdy go brakowało, zastępowano go innym opałem. -…

Jak kiedyś w naszym mieście węglem handlowano - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 480 (1069)

Kiedy w lutym 2014 r. Elektrociepłownia Zielona Góra przystępowała do likwidacji ostatniej hałdy, na składowisku…

Niedyskretny, uliczny i domowy urok kołchoźnika - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 479 (1068)

Właśnie na ratuszowej wieży wybiła godzina dwunasta i słychać hejnał grany z Krakowa. Ze wszystkich…

Poszerzamy chodniki kosztem drzew i ogródków - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 478 (1067)

To była najpiękniejsza ulica w mieście. W przydomowych ogródkach pełno było zieleni - zgodnie wspominali…

Ogródek zamknięty, bo jeżdżą samochody i się kurzy - SPACEROWNIK ZIELONOGÓRSKI ODC. 477 (1066)

Lubicie latem siedzieć w letnim ogródku restauracji lub kawiarni? Oczywiście! Przeszkadzają wam przechodzący obok ludzie…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.