Ukraina czeka na świece. Pomóż je przygotować!

Beata Beling nie wyobraża sobie, żeby nie pomóc cierpiącej Ukrainie Beata Beling nie wyobraża sobie, żeby nie pomóc cierpiącej Ukrainie fot. Bartosz Mirosławski
- Zielonogórzanie, pomóżcie nam stworzyć świece okopowe dla ukraińskich żołnierzy. Oni siedzą w zimnych i wilgotnych okopach i walczą, także o naszą wolność - apeluje aktorka Beata Beling.

 

Pani Beata z mężem Arturem od ponad dziesięciu lat prowadzi Teatr Rozrywki Trójkąt. Żyłkę społecznikowską odkryła w sobie w dzieciństwie, w rodzinnym Białymstoku. W Zielonej Górze podczas pandemii była bardzo aktywna m.in. prowadziła zbiórkę ciastek do Domu Pomocy Społecznej i Pogotowia Opiekuńczego, grała charytatywne spektakle. Zaangażowała się w zbiórkę pieniędzy dla Ani Orłowskiej, dziewczynki chorującej na rdzeniowy zanik mięśni i odwiedzała noclegownię dla bezdomnych. Teraz gra pierwsze skrzypce w nowej inicjatywie dla Ukrainy.

Produkcja świec okopowych to ogólnopolska akcja Stowarzyszenia Polska 2050. W kraju powstało już ponad 8,5 tysiąca sztuk. W Lubuskiem, 25 lutego w Bytomiu Odrzańskim, dwunastu wolontariuszy z całego województwa skrzyknęło się po raz pierwszy. Mieli do dyspozycji cztery maszynki, na których topili wosk. Pomimo siarczystego mrozu wspólnymi siłami wytworzyli ponad 105 świec i 100 suchych puszek do zalania woskiem - te pojechały do Żagania. W Żarach z kolei znalazł się sponsor, który podarował 50 kilogramów parafiny.

 

Smuci hejt

Na początku miała wątpliwości, czy sprosta wyzwaniu. Roboty jest sporo, trzeba przecież nagłośnić inicjatywę, zebrać ekipę wolontariuszy, zadbać o transport i logistykę. Dała radę, bo jak mówi do walki napędza ją chęć pomocy potrzebującym. Materiały rozwozi własnym samochodem, metalowe puszki najczęściej otrzymuje od właścicieli psów, kartony podarowują zaprzyjaźnione sklepy lub ostatecznie można je znaleźć na śmietniku. Największy problem jest ze świecami. Panią Beatę smuci też hejt w internecie.

- Przeczytałam w sieci, że chcemy dorobić się na tragedii Ukrainy - dziwi się B. Beling. I dodaje: - Ci ludzie przeżywają dramat, a my często nie doceniamy tego, że żyjemy w raju. Pomagam, bo jestem sobie w stanie wyobrazić jak teraz boją się Ukraińcy. Wiem, że ten żołnierz żyje w ciągłym zagrożeniu, ale niech ma nieco światła i ciepła…

 

Dwie i pół godziny

- Potrzebujemy metalowej puszki i kartonu z tektury falistej - wylicza pani Beata. - Za knot do świecy również służy nam karton, wypełniamy go patyczkami do szaszłyków. W tak przygotowanej konstrukcji rozpuszczamy parafinę i po nasiąknięciu powstaje świeca, która posłuży żołnierzom przez dwie i pół godziny do oświetlenia okopów, suszenia prania i gotowania. Daje też ciepło. Wilgoć jest tam potworna, dlatego świece są wręcz niezbędne, aż do czerwca. Podobne wynalazki powstawały metodami chałupniczymi prawdopodobnie podczas pierwszej wojny światowej.

Pani Beata zaprasza na akcję w niedzielę, 19 marca, o godz. 11.00 do Krzywego Komina przy ul. Fabrycznej 13B. - Chcemy wykonać jak najwięcej świec, każda dodatkowa para rąk do pracy jest na wagę złota. Potrzebujemy świec i wkładów do zniczy - dodaje aktorka.

 

(rk)
styczeń 17, 2024

Otwarto nowe Centrum Integracyjne dla Uchodźców z Ukrainy

in Ukraina

by user1

Przy ul. Batorego 33 otwarto nowe Centrum Integracyjne dla Uchodźców…
sierpień 14, 2023

„Bajka-Poczytajka” czyli studenckie wsparcie lokalnej społeczności

in Ukraina

by user1

„Bajka-Poczytajka” to jeden z Projektów Solidarności (realizowany w ramach programu…
maj 10, 2023

Zielonogórzanin stracił nogę na wojnie w Ukrainie. Potrzebna pomoc!

in Ukraina

by user1

Uwaga! Pilnie potrzebna pomoc dla Aleksandra Pawlaka, mieszkańca Zielonej Góry,…
marzec 17, 2023

Zielonogórzanie zrobili świece okopowe dla ukraińskich żołnierzy na froncie [ZDJĘCIA]

in Ukraina

by user4

W Krzywym Kominie przy ul. Fabrycznej zielonogórzanie, a także sami…
marzec 10, 2023

Ukraina czeka na świece. Pomóż je przygotować!

in Ukraina

by user1

- Zielonogórzanie, pomóżcie nam stworzyć świece okopowe dla ukraińskich żołnierzy.…

Milczący protest i symboliczne znicze w rocznicę agresji Putina na Ukrainę [ZDJĘCIA / FILM]

- Ten tłum stojący w milczeniu ze zniczami zrobił na mnie ogromne wrażanie – mówi…

Solidarni z Ukrainą - Dziś Milczący protest

W piątek, 24 lutego, mija rok od wybuchu wojny w Ukrainie. Przez ten czas do…

Będzie „Milczący protest” w Zielonej Górze. Dość mordowania niewinnych ludzi przez Putina!

24 lutego, o godz. 18:00, na placu przed Filharmonią Zielonogórską o odbędzie się „Milczący protest…

Wojna w Ukrainie. Druga fala uchodźców. Jak jest przygotowana Zielona Góra?

W jaki sposób wojna w Ukrainie wpłynęła na życie mieszkańców Zielonej Góry i poszczególnych jednostek…

Kolejna fala uchodzców z Ukrainy? Czy lubuskie jest na to przygotowane?

Czy województwo lubuskie przygotowane jest na kolejną falę uchodźców zza naszej wschodniej granicy? Takie pytanie…

1,5 mln tabletek jodku potasu - To na wypadek uszkodzenia elektrowni w Ukrainie!

Wczoraj wojewoda lubuski spotkał się z prezydentami największych lubuskich miast, aby przedyskutować ewentualną dystrybucję tabletek…

 

Na skróty
Do góry

 

WOŚP Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone